Sparta Rejowiec - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 26, wczoraj: 11
ogółem: 30 832

statystyki szczegółowe

O klubie

O Klubie Sparta Rejowiec

Za oficjalną datę powstania Klub piłkarskiego w Rejowcu Fabrycznym należy przyjąć dzień 17 lipca 1966 roku, kiedy to nastąpiła jego rejestracja w ówczesnej Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Lublinie pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy "Rejowiec" . Jak wynika z przekazów starszych mieszkańców miasta w czasie budowy Cementowni w latach 50 ubiegłego wieku istniała drużyna piłkarska przy zakładzie ale nie zostały po niej żadne materiały archiwalne.

Trzon kadry pierwszej drużyny tworzyli min.

1. Krzysztof Martyniuk

2. Wojciech Martyniuk

3. Bogdan Rossa

4. Stanisław Rossa

5. Stanisław Błaś

6. Stefan Błaś

7. Stanisław Banach

8. Wacław Górny

9. Wiesław Adamczyk

10. Jan Maślany

11. Zbigniew Bicz

12. Zdzisław Sosnowski

14. Janusz Dudziak

16. Roman Jagodziński

i wielu innych, których trudno wymienić.

Drużyna rozgrywała dużo meczów towarzyskich osiągając dobre wyniki między innymi z drużynami "TRAWENA" Trawniki, "ZADRZEW" Zawadówka, "START" KRASNYSTAW.

Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami drużyna, która przystępuje do rozgrywek mistrzowskich w piłkę nożną rozpoczyna rozgrywki od

najniższej klasy tj.: "C". Na prośbę Zarządu Klubu, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Lublinie biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki meczów sparringowych, przydzielił piłkarzy z Rejowca Fabrycznego wyżej, czyli do klasy "B".

Działalność finansowa oparta była głównie o opłacanych składkach członków Klubu przede wszystkim pracowników Cementowni.

Drużyna w rozgrywkach sezonu 1966/67 zdobyła mistrzostwo Klasy "B" i szansę awansu do Klasy "A" w meczach z drużynami "VIKTORlA" Parczew i "TRAWENA" Trawniki. RKS wyszedł zwycięsko z tych bojów i uzyskał upragniony awans do Klasy "A", grupa "PÓŁNOC". Mecze mistrzowskie rozgrywano między innymi z takimi drużynami "PODLASIE" Biała - Podlaska, "ORLĘTA" Radzyń, "ORLĘTA" Łuków, "HURAGAN" Międzyrzecz - Podlaski, "LEWART" Lubartów. Duże zasługi w awansie do Klasy "A" miał nieżyjący już trener p.Waldemar Kursa z Chełma. Awans do Wyższej Klasy rozgrywkowej spowodował wzmocnienie drużyny doświadczonymi piłkarzami z innych klubów: Ryszard Celiński i Jerzy Wosiński z "CHEŁMlANKI", Wacław Klin, Marek Marczuk i Wiesław Paw ze "STARTU" Pawłów oraz Roman Wójcik z "RUCHU" Izbica. Nowym trenerem został p.Józef Wosiński z Chełma. Największym problemem dla Klubu był brak własnego boiska. Mecze rozgrywane były w Kopalni Margla i w Pałwowie.

W tym okresie należy szczególnie wyróżnić rodzinę p.Zofii i Zygmunta Rossów, Wiesława Adamczyka, Bogusława Rossę i Jana Maślanego, którzy między innymi prali ( bezpłatnie stroje sportowe oraz wyznaczali boisko do gry szczególnie w Pawłowie, co było niezmiernie uciążliwe chociażby ze względu na odległość od Rejowca Fabrycznego. W nowej klasie rozgrywek RKS osiągał niezłe rezultaty. Takim sukcesem było pokonanie Lidera rozgrywek "LEWART" Lubartów 1 : 0. Brak własnego dobrego boiska piłkarskiego był bardzo dokuczliwy. Stąd zrodził się pomysł budowy stadionu sportowego. Promotorem działań był ówczesny dyrektor Cementowni p.Robert Chajewski, który swoim zapałem zaraził innych. Skupił wokół swojej osoby społeczników i wielu oddanych sympatyków sportu, którzy nie żałowali czasu i zdrowia, aby obiekt ten powstał jak najszybciej. Budowę obecnego, pięknie położonego stadionu rozpoczęto w czynie społecznym w roku 1968 w m-cu maju bez jakichkolwiek środków finansowych. Duże zasługi przy budowie stadionu dołożył p. Gajewski, wówczas był Kierownikiem Przedsiębiorstwa "HYDROBUDOWA" Warszawa, który bezpłatnie dawał sprzęt; wywrotki do przewozu ziemi i spychacz do niwelowania boiska. Tempo budowy było iście rekordowe. A co również ważne, doskonała jakość wykonanych prac - co widać gołym okiem dzisiaj, gdzie płyta stadionu bez renowacji prezentuje się okazale. Wielka zasługa przy budowie stadionu jak wspomniano należy się p.Robertowi Chajewskiemu ówczesnemu dyrektorowi Cementowni, który nie szczędził sił i pomocy we wszystkich pracach. Pierwszy mecz rozegrano na nowym stadionie z "TRAWENĄ" Trawniki. Zakończył się wynikiem remisowym 1: 1. Bramka dla RKS zdobył Zbigniew Chybiak. Mecz sędziował p.Wacław Kmiecik. Piłkarze mieli bardzo dużo prawdziwych kibiców i przyjaciół. Na przykład państwo: Alina i Stanisław Skorkowie, którym należy się szacunek i podziękowanie. Towarzyszyli drużynie we wszystkich meczach wyjazdowych, dbając o pełne żołądki zawodników.

Dobre czasy dla piłkarzy z Rejowca Fabrycznego trwały do czerwca 1975 roku. Wtedy to Kombinat Cementowy "Chełm" w skład, którego wchodziła Cementownia "Pokój" przejął patrol nad KS "Chełmianka". Miało to swoje konsekwencje dla RKS-u. Zrodził się wtedy pomysł fuzji dwóch klubów. Z mieszanymi odczuciami był ten zamysł przyjęty przez wielu działaczy piłkarskich z Rejowca. Mimo tego to nastąpiło połączenie klubów i powstała wtedy jedna drużyna pod nazwą "Chełmianka. W początkowym okresie niektórzy zawodnicy z Rejowca mieścili się w składzie "Chełmianki. Byli to Klin Wacław i Wójcik Roman. Rezerwy "Chełmianki" grały na stadionie w Rejowcu Fabrycznym. Jednak nie wszyscy działacze piłkarscy RKS-u pogodzili się z praktycznie likwidacją Klubu. I w lipcu 1976 roku doszło do ponownej reaktywacji sekcji piłkarskiej, ale już pod zmienioną nazwą. Powstał mianowicie Miejsko - Gminny Klub Sportowy "SPARTA" Rejowiec Fabryczny. Pomysłodawcą tej nazwy był Jan Maślany piłkarz i działacz Klubu.

Następne lata w działalności odrodzonego Klubu piłkarskiego były różne. Często zmieniali się działacze, co drużynie nie wychodziło na dobre. Wyniki były mierne, więcej upadków niż wzlotów. Zasilano drużynę nowymi zawodnikami: Wojciech Iwaniuk z L.Z.S Bezek, Domaciuk Zdzisław i Góra Gabriel z "ZADRZEW" Zawadówka, Chybiak Waldemar z "GWARDI!" Chełm. Trzej ostatni to wychowankowie "SPARTY". Pozostali zawodnicy, którzy tworzyli drużynę to: Prokopiuk Mieczysław, Juszkiewicz Ireneusz, Piskała Jerzy, Szwed Robert, Czrnecki Lech, Sosnowski Marek, Sosnowski Zbigniew, Dudziak Marek. Była to na owe czasy mocna drużyna i osiągała też dobre wyniki. Sukcesem w tym czasie był min. wynik remisowy 1 : 1 z bardzo silną drużyną "LUBLINIANKI". Grono bardzo aktywnych działaczy tworzyli: Błaś Stefan,, Dudziak Janusz, Rossa Stanisław i Rossa Bogusław. Po reorganizacji rozgrywek , od sezonu 1991/92 Sparta rozpoczęła grę w klasie międzywojewódzkiej chełmsko-zamojskiej_ Później było trochę gorzej i w roku 1993 nastąpił spadek do Klasy Wojewódzkiej.

W sezonie rozgrywkowym 94/95 znów "SPARTA" grała w lidze m/w Jednak daleko było do stabilizacji i po roku "SPARTA" spadła do niższej ligi. Po kolejnej mobilizacji i gry w Klasie Wojewódzkiej w sezonie 1995/96 "SPARTA" ponownie uzyskała awans do klasy wyższej. W owym okresie "SPARTĘ" określano jako drużynę jednego sezonu - była za słaba na ligę międzywojewódzką a za silna na ligę okręgową, którą wygrywała dużo przed zakończeniem rozgrywek.

Kolejne sezony 96/97, 97/98 to gra "SPARTY" w lidze międzywojewódzkiej Chełmsko-zamojskiej w oparciu o stabilną i doświadczona kadrę.

Do niewątpliwych sukcesów tamtego okresu należy zaliczyć remis z liderem "TOMASOVIĄ" Tomaszów Lub. Na ich boisku 2:2 ( do przerwy 1:0 dla "SPARTY")w ostatnich minutach meczu bramkę wyrównującą zdobył nasz zawodnik Robert Martyniuk na stałe mieszkający w Tomaszowie !!!.

Ten mecz spowodował, że do końca rozgrywek "Tomasovia" walczyła o awans.

W wyniku kolejnej reorganizacji rozgrywek od sezonu 98/99 i dzięki wysokiej pozycji w tabeli ligi m/w znaleźliśmy się w IV lidze, która obejmowała terytorialnym zasięgiem obszar okręgów: chełmskiego, zamojskiego. tarnobrzeskiego i kieleckiego. Po I rundzie "SPARTA" zajmowała wysoką 7 lokatę. Na zakończenie rozgrywek sezonu zajmowaliśmy pozycję 14. Było to podyktowane odejściem wielu zawodników, z uwagi na sytuację finansową klubu. Wobec zmniejszenia dotacji z budżetu miasta oraz małych środków pozyskanych od sponsorów zarząd klubu zmuszony był podjąć decyzję odnośnie dalszej gru w rundzie 99/2000 lub tez wycofania drużyny (tak jak uczyniła to "Unia Rejowiec") - Decyzja była jedna grać do końca postawiono na swoich zawodników i utalentowaną młodzież - Bartosza Bodysa, Kamila Górę, Ryszarda Lewczuka, braci Jarugów Pawła i Dawida.

Po opuszczeniu szeregów IV ligi od sezonu 2000/2001 "SPARTA" rozpoczęła rozgrywki w V lidze okręgowej.

W styczniu  2006 funkcję trenera Sparty Rejowiec Fabryczny  objął  Jerzy Krawczyk szkoleniowiec z wielkim autorytetem i wiedzą w przeciągu roku stworzył drużynę która stała się poważnym kandydatem do walki o IV ligę.  Na początku sezonu 2006/2007 do Sparty  powrócił Jacek Ziarkowski zostając jej niekwestionowanym liderem do dnia dzisiejszego. W rundzie wiosennej funkcję grającego  trenera  zarząd powierzył właśnie Jackowi Ziarkowskiemu. W sezonie 2007/2008 Sparta Rejowiec Fabryczny uzyskała awans do IV ligi lubelskiej  grając  w niej nadal.

Mówiąc o historii klubu należy wspomnieć także o trenerach i wychowawcach , którzy przez te wszystkie lata tworzyli wizerunek klubu. Oprócz wcześniej wymienionych pierwszych trenerów w klubie pracowali: Lech Czarnecki, Edward Niedzwiecki, Mieczysław Olewiński, Waldemar Wiater (dwukrotnie), Jan Dynysiuk, Modest Boguszewski (dwukrotnie ), Artur Graniczka, Andrzej Musioł, Jacek Ziarkowski. Aktualnie trenerem IV ligowej Sparty jest Zbigniew Wójcik. Trenerem rezerw grających w A klasie jest Jacek Ziarkowski

Od wielu lat najmłodsze grupy piłkarskie prowadzi Roman Rossa wieloletni zawodnik Sparty Rejowiec Fabryczny.

Reklama